Gelecek Turizmde Blog

11/25/2016

Dünyanın en kuzeyine yolculuk: Svalbard

ORÇUN DALARSLAN

 

DÜNYANIN EN KUZEYİNE YOLCULUK: SVALBARD

Svalbard’ın ismini birçoğunuz duymamış olabilirsiniz. Norveç’e bağlı bu takımadalar, 74. ve 81. paraleller arasında yer alıyor, yani Kuzey Kutup Noktası’nın hemen altında. Norveç’in başkenti Oslo’ya yaklaşık 2000 km, Norveç ana karasına ise yaklaşık 900 km uzaklıkta bulunan Svalbard aynı zamanda dünya üzerinde yerleşim olan en kuzeydeki nokta olma özelliğine sahip. Svalbard’da toplam 2500 civarında insan yaşarken, adalardaki kutup ayısı nüfusu ise 3500’ün üzerinde.

Svalbard, Norveç’e bağlı olmakla birlikte özerk bir yapıya sahip. 1920 yılında yapılan Svalbard Antlaşması’na göre aralarında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Rusya ve hatta Suudi Arabistan ile Afganistan’ın da bulunduğu toplam 42 ülkenin vatandaşının Svalbard’da yaşama ve çalışma hakkı bulunuyor. Türkiye maalesef bu ülkeler arasında yer almıyor.

 

  

 

ANA GEÇİM KAYNAĞI TURİZM

Peki insanlar neden Kuzey Kutbu’nun soğuk, bembeyaz düzlükler ve sarp dağlarla dolu bu coğrafyasında yaşıyor? Çünkü Svalbard oldukça zengin kömür madenlerine sahip.  20. yüzyılın başlarında bu madenlerin keşfedilmesiyle birlikte insanlar Svalbard’a yerleşmeye başlamış. Maaşlar yüksek olduğu için başta Norveç olmak üzere birçok ülkeden maden işçisi zorlu şartlar altında yaşamayı göze almış.

Günümüzde ise Svalbard’da yaşam ve ekonomi daha çok turizm üzerine kurulu. Dünyanın dört bir yanından insanlar Kuzey Kutbu’nda bulunma hissini tatmak, bembeyaz kutup ayılarını görmek, kuzey ışıklarını izlemek, buz mağaralarını gezmek, buz kıran gemisiyle Kuzey Kutup Noktası’na yaklaşmak ve köpek kızağı yapmak için Svalbard’a geliyor. Svalbard’da kışın altı aya yakın güneş hiç doğmuyorken, yazın da altı aya yakın hiç batmıyor. Birçok turist bu deneyimi de yaşamak için de Svalbard’a geliyor.

 

 

KUTUP AYILARI KORUMA ALTINDA

Bu bozulmamış coğrafyada turizm, Norveç gibi medeniyet seviyesi oldukça yüksek bir ülkeye bağlı olmasının da etkisiyle doğaya oldukça saygılı bir şekilde sürdürülüyor. Örneğin kutup ayıları oldukça sevimli olsalar da 900 kg’ı bulan ağırlıkları ve 2.6 metreye kadar ulaşabilen boylarıyla, özellikle karınları aç iken oldukça tehlikeli olabiliyorlar. Dolayısıyla Svalbard’da ana yerleşim yeri olan Longyearbyen’in dışına çıkarken silah taşımak zorunlu ama bu kesinlikle kutup ayılarını vurmak için değil, tam aksine bir saldırı durumunda kendinizi savunmak için. Olur da kutup ayısı vurulmak zorunda kalınırsa, tıpkı bir insan vurulmuş gibi çok ciddi ve derin bir soruşturma yürütülüyor ve gerçekten savunma amaçlı olup olmadığı araştırılıyor.

Köpek kızağı yapmak isteyenlerin ise öncelikle köpeklerle arkadaş olması, oyun oynaması gerekiyor. Ardından köpeklerin kızakları her birine tek tek kızağı yapılacak turistler tarafından takılıyor. En son ise husky cinsi yemekleri yine turistler tarafından veriliyor.

 

  

 

SVALBARD’DA YAŞAM

Peki Svalbard’da hayat nasıl? Svalbard’ın en büyük yerleşim yerinin ismi Longyearbyen. Rengarenk evleriyle ünlü olan Longyearbyen’de büyük bir kısmı Norveç ve İsveç’ten olmak üzere 2000’in üzerinde insan yaşıyor. Küçücük bir şehir olmasına rağmen ilkokulu, ortaokulu, lisesi, üniversitesi, yüzme havuzu, alışveriş merkezi, kilisesi ve müzeleri var. Hava korkulacak kadar da soğuk değil. Hava sıcaklıkları kışın ortalama -16 C° civarında seyrediyor. Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle genellikle dondurucu soğuklar olmuyor. Yanınıza alacağınız termal özelliği olan bir mont ile kar botları, dışarıda ısınmanızı sağlayacaktır. Binaların içi ise sıcak su borularıyla ısıtılıyor ve her daim çok sıcak. Longyearbyen’in sosyal hayatı da nüfusuna kıyasla oldukça hareketli. Şehirde çok sayıda kafenin yanı sıra kaliteli restoranlar ve her daim kalabalık olan barlar hizmet veriyor.