Gelecek Turizmde Blog

11/28/2016

İstanbul'un yeni açılacak müzelerine yakın bakış

NİLAY ÖRNEK

 

 

Kimi uzun süredir hakkında konuşulan, kimi de yeni duyduğumuz müzeler... İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yakın zamanda açılacak 9 müzeyi açıkladı, biz de onların üzerine birer spot ışığı tuttuk

 

Contemporary Istanbul döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin fuar içinde yaptığı tanıtım, biraz geride kaldı gibi...

Oysa önemli.

Hatta üzerine düşülmeli, çokça da konuşulmalı.

Fuarda, İstanbul'da -yakın zamanda olmasını umduğum- 9 yeni müze açılacağı açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin maketlerle tanıttığı müzelere bir göz atalım.

 

1- İstanbul Kent Müzesi

 

Açıkçası bu baya uzun süredir konuşulan bir proje.

İhaleler, yer tartışmaları denirken en son 17 Ağustos'ta (2016) pek çok gazetede birden haberler çıktı "Projeye onay çıktı, şimdi sıra ihalede" diyen...

14 bin 439 metrekarelik arazi üzerine kurulması planlanan müze için belirlenen yer Topkapı.

'İstanbul Topkapı Kent Müzesi'nin, ihale şartnamesine göre yer teslimi yapıldıktan sonra başlamak üzere 500 gün içinde tamamlanması gerekiyor.

İstanbul Kent Müzesi'nde Marmaray’dan Süleymaniye Camii’ne, Ayasofya’dan Boğaziçi’ne, İstanbul’un kültürü, eğlencesi, yaşamı, kurtuluş, işgal yılları ile İstanbul’da yaşayan insanların geçmişte ve bugün yarattıkları yaşam kültürü anlatılması bekleniyor.

 

 

2- Yenikapı Arkeoloji Müzesi

 

Marmaray ve metro inşaatları için 2004'te Yenikapı’da başlayan kazılar İstanbul tarihini 8 bin 500 yıl geriye götürecek kadar önemli sonuçları da beraberinde getirmişti.

Eski İstanbullulara ait ayak izleri, bir köy yerleşimi ve neolitik dönem mezarları, Theodosius liman alanı ve beraberinde 37 batık Yenikapı alanından çıkarıldı. 2 geminin konservasyonu tamamlandı. O dönem, 35 batığın da kimyasal ilaçlı havuzlarda bekletildiği açıklanmıştı.

Arkeolojik buluntular dünyada büyük yankı uyandırdı. 35 binden fazla eser bilim dünyasının hizmetine sunulmak üzere kayıt altına alındı.

Ancak tamamı İstanbul Arkeoloji Müzesi depolarına sığmayan eserlerin bir kısmı da Darphane binalarında ayrılan bölümlere taşıdı.

E tabii, 37 batık ve 35 binden da çok önemli tarihi buluntu söz konusu olunca bu müzenin açılmasını bekleyen çok.

"Askıya mı alındı?" şüpheleri dillendirilirken, 'açılacak müzelerden biri' olarak sayılması önemli.

Umarım bir an önce açılır.

 

 

3- Tasavvuf Müzesi

 

Bu da, yine önceden konuşulan, 2015 yazından bu yana hakkında ara ara haber yapılan projelerden...

Eyüp'teki tarihi Feshane binasında kurulacak. Orta Asya, Balkanlar ve Anadolu'da yaşayan tarikatların kıyafet, eser ve bilgileri bir araya getirilecek. Müzenin, Sufizm araştırmacıları, kültür ve sanat tarihçileri, tasavvuf mensuplarının katkılarıyla oluşturulacağı belirtiliyordu.

 

 

4- Tekfur Sarayı Müzesi

 

"Burası zaten müze gibi biletle gezilmiyor muydu?" diye düşündüm ilk önce.

Edirnekapı ve Eğrikapı arasında, surların yanında bulunan Tekfur Sarayı, -Ayasofya Müzesi izniyle deniyor resmi kaynaklarda- gezilebiliyordu çünkü.

Yapının çevresinde kazılar sürüyordu; kazıların sonuçlarıyla birlikte bir müze haline geleceğini tasavvur ettim.

Sonra bulduğum Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Kütük'ün bir açıklamasına göre Saray, Çini Müzesi olacak.

 

 

5- Kadıköy Gazhane Enerji Müzesi

 

Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, geçmişte İstanbul'un yakıt ihtiyacının karşılandığı 3 önemli tesisten biri. Ancak ihtiyaç kalmadığı için 1993'ten bu yana âtıl vaziyette.

Bir yılı aşkın süredir buranın da yenilenmesi ve bir kültür merkezine dönüştürülmesi gündemdeydi.

Daha önceki açıklamadan aktarayım; Hasanpaşa Gazhanesi'nde enerji sistemleri müzesi ve bilgi tüneli, uluslararası sergi salonu, açık pazar yeri, atölye, 375 kişilik çok amaçlı gösteri salonu, çocuk bilgilendirme evi, 3 adet cep sineması, 40 kişilik 3d sinema ve fuaye alanı, kütüphane, seyir terası, restoran ve kafeterya ile 310 araç kapasiteli otopark yer alacak.

 

6- Anemas Zindanları İşkence Müzesi

 

Şimdiden -biraz fazla yorum ve imla hatası içeren, garip de bulduğum- bir internet sitesi bile var.

Şöyle deniyor: "Anemas Zindanları (İşkence Müzesi), dünyada işkencenin tarihsel gelişiminden ve insanın insana eziyet etmek için geliştirdiği işkence aletlerinden oluşacaktır. 14 hücreye sahip olan bu zindanın bazı hücrelerinde balmumu mankenlerle o günün işkence yöntemi temsili sahnelerle canlandırılacaktır."

 

Bilmeyene ek bilgi; Anemas Zindanları, Bizans döneminin en büyük saray komplekslerinden biri. Blakhernai Sarayı'nın bir parçası olan Anemas Zindanları, Haliç'e yakın eski sur duvarlarına bitişik olarak inşa edilmiş 14 hücre odasından ve bu odaların altındaki iki katlı bodrumdan oluşuyor.

 

 

7- Modern Sanatlar Müzesi

 

Açıkçası benim de en çok merak ettiğim müze bu.

Çünkü hakkında ekstra bir açıklama, bilgi yok.

Biz İstanbul Modern'i biliyoruz. Ama Modern Sanatlar Müzesi nerede olacak; küratörleri kimler, içindeki eserler ve kapsamı nasıl olacak biraz muamma.

Öğrenir öğrenmez tazeleme yapacağım.

 

 

8- 15 Temmuz Şehitleri Müzesi

 

Doğal olarak yeni hayata geçirilen ve 15 Temmuz 2017'de hayata geçilmesi planlanan bir proje.

Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Kütük, Seray Şahinler'e verdiği röportajda, "Kamyonetle Taksim'e çıkan Şerife Boz'un kamyonetini satın aldık. 5 tank tarafından ezilmiş araç aldık. Tankın önünde yatan arkadaşın o gün giydiği kıyafetleri aldık. Merhum Mustafa Cambaz'ın da kıyafetlerini temin edeceğiz" demiş.

 

9- Haliç Tersanesi Bilim ve Teknoloji Müzesi

 

Osmanlı döneminde denizciliğin kalbinin attığı Haliç'teki Tersane-i Amire, Osmanlı donanmasının üssü ve 16. yüzyıl Akdeniz dünyasında en etkin iki büyük tersaneden biriydi.

Daha önce 'Denizcilik Müzesi' olacağı konuşuluyordu, şimdi açıklanan o ki, bilim ve teknoloji müzesi olacak... Mekan düşünülünce 'denizcilik müzesi' fikri 'kulağa daha yakışıklı' gelse de, göreceğiz....