Gelecek Turizmde Blog

10/26/2016

İtalya'nın etkileyeci bölgesi: Puglia

ORÇUN DALARSLAN

İtalya’nın çizme şeklindeki haritasını gözünüzün önüne getirin. Çizmenin tam topuk kısmına gelen uzun ince bölgenin ismi Puglia. İtalya’nın en güzel ama kendini en iyi korumuş bölgelerinden birisi. Benim de İtalya’da en sevdiğim yerlerin başında geliyor. Neden mi? Bu bölgedeki tüm şehir, kasaba ve köylerin tarihi mimarisini çok iyi korumuş olmasını, Maldivler’i aratmayan kumu beyaz, denizi turkuaz plajlarını, lezzetli yemeklerini sayabilirim ama beni bunların hepsinden çok çeken yönü Puglia’da insanların hala geleneksel yaşamlarına devam ediyor oluşu. Hani filmlerde uzun masalarda kalabalık aile yemeği yiyen, sokaklarda yüksek sesle ama neşeyle sohbet eden İtalyanlar vardır ya, işte hepsini Puglia’da bulabilirsiniz.

 

BARİ’YLE PUGLİA’YA MERHABA

Puglia’nın başkentinin ismi Bari. 320 bin nüfuslu bir şehir. Bari’nin etkileyici yeri ise kesinlikle “Bari Vecchia”, yani Eski Bari denilen tarihi mahallesi. Eski Bari sokaklarında yürürken kapı önünde oturup dedikodu yapan kadınları, bisiklete binen, top oynayan çocukları, bozulan motosikletini tamir etmeye çalışan gençleri görebilirsiniz. Hiç çekinmeyin ve hepsine öğrendiğiniz üç beş kelime İtalyanca ile selam verin. Karşılığında içten gülen yüzler göreceğinize emin olabilirsiniz. Eğer grup halinde takım elbiseli erkekler ve şık kıyafetler içinde zarif kadınlar görürseniz, onları takip edin. Böylelikle bir kilise düğününe şahitlik edebilirsiniz.

 

        

 

Eski Bari’de gezinirken rotanıza Arco Basso Sokağı’nı da mutlaka ekleyin. Çünkü burada “Orecchhiette” ismi verilen Puglia’ya özgü, kulak memesi şeklinde makarnayı yapan mahalle sakini kadınları göreceksiniz. Bir yandan arkadaşlarına laf yetiştirirken bir yandan da işlerini hızlıca ve özenle yapışlarına hayran kalacaksınız. Selamlaştıktan sonra çekinmeden fotoğraf ya da videolarını da çekebilirsiniz. Tabii sokaktan ayrılmadan önce bu leziz makarnalardan ister kendinize isterseniz sevdiklerinize almayı ihmal etmeyin. Yalnızca birkaç euro vererek hem bu emektar Barili kadınlara destek vermiş, hem de bu geleneğin devam etmesine fayda sağlamış olacaksınız. Bu arada herhangi bir pastane ya da restoranda, Puglia’nın meşhur tatlısı “Sporcamuss”u da kesinlikle deneyin.

 

 

TİPİK İTALYAN BALIKÇI KASABASI GALLİPOLİ

Peki, Puglia’da Bari dışında nereler mutlaka görülmeli? İsmini Türkiye’de Gelibolu’dan alan şirin balıkçı kasabası Gallipoli’ye mutlaka uğrayın. Gallipoli’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi balık pazarı. Gallipolili balıkçıların tavırları size çok tanıdık gelecek. Eğer yakaladıkları nefis deniz ürünlerinden tatmak isterseniz Ristorante L’Angolo Blu’de keyifli bir akşam yemeği için yer ayırtın. Sokakta, tıpkı Türkiye’deki gibi mobiletlerde satılan hormona bulaşmamış meyvelerden satın alın. Sevdiklerinize hediyelik eşya olarak magnetlerden ziyade Gallipoli’nin denizlerinden çıkarılan süngerlerden götürün. Tabii ki Gallipoli’nin nefis plajlarının tadını da çıkarın. 

 

        

 

ZEYTİNYAĞI VE ŞARAPLARIYLA ÜNLÜ İTRİA VADİSİ

İtria Vadisi ise Puglia’daki olmazsa olmaz duraklardan bir diğeri. Küçük tepelerin olduğu bu vadide tipik İtalyan kırsalının görüntülerine rastlayabilir, doyasıya fotoğraf çekebilirsiniz. İtria Vadisi kendine özgü bir mimariye de sahip. Vadideki köy ve kasabalar, “Trullo” olarak adlandırılan, huni şeklinde çatısı olan evleriyle ünlü. Özellikle de Alberobello kasabası. Kasabanın masal köylerini andıran sokaklarında gezinirken kapı önünde örgü ören yaşlı teyzelere de sıklıkla rastlayacaksınız. Güzel haber, ördükleri ürünlerin satışını da yapıyorlar. Bazıları, evlerinin içini görmenize de gönüllü olarak izin veriyor. Eğer İtalyanca biliyorsanız, bu esnada size tüm kasabanın dedikodularını da anlatıyorlar. İtria Vadisi zeytinyağı ve beyaz şarabıyla da oldukça ünlü. Dilerseniz ev yapımı bu ürünlerden de alabilirsiniz.

 

    

 

İLK GÖRÜŞTE AŞIK OLUNASI ŞEHİR LECCE

Gelelim Lecce’ye. Sarı kireç taşından yapılmış binalarıyla dikkat çeken bu şehri, İtalya’nın en ünlü yönetmenlerinden Ferzan Özpetek’in “Serseri Mayınlar” ve “Kemerlerinizi Bağlayın” filmlerinde mutlaka görmüşsünüzdür. Dar sokakları, sokak aralarına gizlenmiş malikaneleri, Roma döneminden kalma kalıntıları ve tabii ki sıcakkanlı halkıyla Lecce’ye ilk görüşte aşık olmanız oldukça olası. Lecce kağıttan yapılan biblolarıyla da ünlü bir şehir. Kentin tarihi sokaklarına bu geleneksel sanatın devam ettirildiği atölyeler ve bibloların satışının yapıldığı dükkanlar az da olsa hala bulunuyor ve turistlerin buraları ziyaret etmeleri turizm ofisi ve belediye tarafından ne mutlu ki teşvik ediliyor.