Gelecek Turizmde Blog

12/7/2016

Kuzey İsveç’te Ekoturizm – Umea

ENGİN KABAN

 

İsveç doğa, ekoturizm dendiğinde hatrı sayılır ülkelerin başında geliyor. Özellikle de ülke nüfusunun %80’inin güneydeki büyük, gelişmiş ve sanayi olan yerlerde olduğunu düşünürsek, kuzey İsveç’te kişi başına o kadar çok yeşil alan, göl, nehir, adacık düşüyor ki! Bu yazımız, kuzey İsveç’in en önemli şehirlerinden Umea’nın ekoturizm değerleri hakkında olacak.

 

 

Doğa aktiviteleri çeşit çeşit

Bugün ne yapmak istersiniz? Ormandan mantar mı toplasak, yoksa nehir kıyısında bisiklet turuna mı çıksak? Doğada geyik görme şansımızı da deneyebiliriz, tekneyle balık avlamaya da gidebiliriz. Biraz daha aksiyon peşindeyseniz rafting, kanopi seçenekleri de var.

 

 

Yeşili, ormanı, doğayı çoğu kişi sever. Gelin görün ki doğayı çok seven(!) insanların birçoğu doğaya gittiğinde yeterli saygıyı göstermediğinden ileride sevebilecekleri bir doğa olmayacak ne yazık ki. Dünyada doğa sevgisi ve kültürü anlamında öncü kabul edilebilecek İskandinav ülkelerinden bir tanesi olan İsveç’te insanlar doğayla bütün yaşamayı becerebilmiş.

Stokholm, Göteborg, Malmö başta olmak üzere İsveç’in büyük şehirleri hep güneyde. Çünkü kuzey kısımlarında iş imkanları kısıtlı, kışlar karanlık ve soğuk. Bu sebeplerden ötürü insan az, doğa çok zengin.

 

 

Umea’nın iklim koşulları

Kuzey İsveç’in en önemli şehirlerinden bir tanesi Umea. İsveç’in başkenti Stokholm’ün 600 kilometre kuzeyinde yer alıyor ve ismini aldığı Ume nehri etrafına kurulu. Aynı zamanda Kuzey Kutup Dairesi’ne mesafesi yaklaşık 400 kilometre. Böyle bir coğrafyada çok ideal sıcaklıklar beklemeyin. Tarihinde ölçülmüş en yüksek sıcaklık 32C derece. İşin Türkçesi, 25C ve güneşli bir gün parklara güneşlenmeye çıkmak, göllerde yüzmek ve havanın ne kadar da sıcak olduğu hakkında bitmeyen sohbetler yapmak için yeterli. Kışın -15 -20C lerin normal sayıldığı Umea ekstrem olarak -38C yi görmüş.

Umea’nın turizm değerlerini büyük ölçüde ekoturizm oluşturuyor. Karavanıyla uzun yolculuklara çıkmış Avrupalılardan tutun, Baltık Denizinde yelkenlisiyle gezen ailelere; klasik kırmızı orman evlerinde yaz tatilini geçiren İsveçlilerden doğada trekking ve kamp yapan öğrencilere kadar çeşitli formlarda aktiviteleri görebilirsiniz.

 

 

İsveç tecrübesi

1,5 yıl öğrenci olarak kaldığım İsveç’in birçok yerini gezme, görme şansım olmuştu. Sonraki ziyaretlerimde de güneyinden kuzeyine özellikle de doğasını keşfetmiştim. Geçtiğimiz yaz ilk kez gittiğim Umea şehri benim için yeni ve güzel bir tecrübe oldu. Şehir merkezinden çok çevresinde zaman geçirdim. Aksiyon seven bir insan olarak rafting yaptım ve oldukça keyifliydi. Bir gece ağaç evde konakladım. Yaz ortasında gittiğim için hava hiçbir zaman tam anlamıyla kararmıyordu; gece 2-3 gibi biraz alacakaranlık oluyor ve devamında tekrar tamamen aydınlanıyordu. Uyku sorunu olanlar, bu bölgelerde yoğun kullanılan kalın perdelerle durumu çözebilirler. Benim gibi doğanın her anını, özellikle de böyle özel coğrafyalarda tecrübe etmeyi seven biri iseniz özellikle dışarıda olmak isteyeceğinizden gönüllü olarak uykusuz kalabilirsiniz.

 

 

Doğal yaşam

Başka bir günde doğanın içerisindeki tarihi ahırlardan dönüştürülmüş olan doğayla inanılmaz uyumlu bir tesiste konakladım. Mangalda kızartılmış taze kuşburnu, İsveç sularından avlanmış somon, doğadan elle toplanmış mantarlar, çilekler, nehir üzerinde el yapımı salda aperatif İsveç içkileri... Böyle güzel ortamda bu kadar doğal ve lezzetli beslenebilmek günümüz dünyasında bir ayrıcalık sayılıyor; halbuki olması gereken esasında bu.

Umea çevresinde aktivite bol. Kışın gelirseniz doğada kar motoru kullanabilir, donmuş gölde balık tutabilir, donmuş deniz üzerinde kayak yapabilir, köpeklerin çektiği kızaklara binebilirsiniz. Doğru tarihe denk gelecek şansınız varsa büyüleyici kuzey ışıklarını da görebilirsiniz. Önemli olan bunca seçenek arasından neleri istediğinize karar verebilmek.

 

 

Umea şehir merkezi

Umea merkezi ve çevresinin toplam nüfusu yaklaşık 120bin. Bunun yaklaşık 40binini, şehirde bulunan iki üniversitedeki öğrenci ve akademik kadrolar oluşturuyor. Bu ciddi oran sebebiyle son derece genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Umea yaş ortalamasının 38 olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım çünkü İsveç genel olarak ciddi bir yaşlı nüfusa sahip.

Şehir merkezinde nehir boyunca yürüyüş yapabilir, parklarda İsveçli ailelerle vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bölge kültür ve tarihinin uygulamalı olarak anlatıldığı açık hava müzesine mutlaka gitmeli ve oradaki çalışanların anlatımlarıyla eskiden kuzey İsveçlilerin nasıl yaşadığını gözlemlemelisiniz.

Şehirde 200 kilometreden fazla bisiklet yolu var. İsveç’te yaşadığım süre boyunca ben de şehir içi ve yakın çevrelere ulaşımda hiç toplu ulaşım ya da araba kullanmamış, her yere bisikletle gitmiştim. Kışın da sorun olmuyor çünkü bisiklet yollarının temizlenmesi, tuzlanması, bakımı kusursuz yapılıyor. Bisikletlerin çoğunun da lastiklerinden yapısına kadar herşeyi kış koşullarına uygun.

 

 

Kuzeye yolculuk

Umea’ya Stokholm’den ve İskandinavya’nın birkaç önemli şehrinden uçakla ulaşılabilir. Ancak benim önerim Stokholm’den trenle gitmeniz olacak. Özellikle de aydınlık saatlerde yolculuk edecek şekilde ayarlayın ki ülkenin eşsiz doğasını ve renklerini ve kuzeye gittikçe olan değişimi bizzat yaşayın.