Gelecek Turizmde Blog

8/3/2016 4

125 tür kelebek ve eşsiz doğa güzellikleri ile Adana’nın Saimbeyli İlçesi

METE HOROZOĞLU

Canlandırılmak istenen eko-turizm, kayıt altına alınmış 125 tür kelebek ve eşsiz doğa güzellikleri ile donatılmış Adana'nın Saimbeyli ilçesi...

Adana merkezden  yola çıktıktan yaklaşık 2 saat sonra vardık Toroslar'ın eteğindeki bu şirin ilçeye. Muhteşem rengi ile Göksu Nehri eşlik etti bize bu yolculuğumuzda ve yolda gördüğümüz doğa harikaları bize birer ipucu verdi ne ile karşılaşacağımıza dair.

Projenin mimarı Prof. Dr. Zeynel Cebeci hocam mihmandarlık yaptı bize yol boyunca. Projeye nasıl başladığından tutun da Saimbeyli'nin bölgede nasıl turizm merkezi haline gelmesi gerektiği ile ilgili fikirlerini anlattı.  Hobi olarak başladığı işin Gelecek Turizmde destekli bir projeye dönüşmesi onu çok mutlu etmiş. Saimbeyli halkının özellikle kadınlarının projeyi nasıl sahiplendiğini gözlerimizle gördük. Saimbeyli'de ev pansiyonculuğu, farkındalık, rehberlik ve girişimcilik  kursları açılmış. Bir sokağını kelebek sokağı  yapıp bilgilendirme ofisi kurmuşlar. Evlerin duvarlarını kelebeklerle donatmışlar. Burayı gezerken, Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü ile Adana Toroslar Federasyonu, Saimbeyli Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Adana Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'nün projeye ne kadar önem verdiğinden bahsetti.

   

Kelebeklerin gözlemlendiği bölgeye giderken gürül gürül suların aktığı Obruk Şelalesi'nin kenarına kurulmuş çadırlar dikkatimi çekti. Meğer kelebek severler çoktan burayı keşfetmiş bir de fotoğraf yarışması düzenlemişler. Dünyaca ünlü fotoğrafçıların yarıştığı bir yarışma. Umarım bu girişim bir kelebek etkisini tetikler ve Saimbeyli hak ettiği değeri görür. Çünkü gerçekten muhteşem doğası, samimi halkı ve kelebek çeşitliliği ile Saimbeyli bunu sonuna kadar hak ediyor.