Gelecek Turizmde Blog

1/13/2017

Tayland'ın Deniz Çingeneleri Adası: Koh Panyee

KEMAL KAYA

 

 

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın Phang Nga bölgesinde, Andaman Denizi’ndeki ilginç ada Koh Panyee, yarı denizin üzerinde yarı bir adanın üzerine kurulmuş şirin bir balıkçı köyü. Tayland’ın renkli kültürel yaşamı ve muazzam doğasının ilginç bir harmanı burası aynı zamanda.

Malay dilinde “Bayrak Adası” anlamına geliyor. Anakaradan tekne ile yaklaşık 20 dakikalık uzaklıktaki Koh Panyee, 200 yıla yakın bir geçmişe sahip. Kendilerine yeni bir yurt arayışındaki Endonezyalı balıkçıların yolunun buraya düşmesiyle adanın yaşanabilir bir yer olduğuna kanaat getirmişler. Adaya çıkan üç öncü balıkçı aile, diğerlerine işaret vermek için bölgenin en yüksek kayalığına bayrak asmış. Balıkçı Toh Baboo’nun astığı ilk bayrağın ardından, diğer balıkçılar da gelip buraya yerleşerek adanın ilk sakinlerini oluşturmuşlar. O günden sonra ise adanın adı Bayrak Adası anlamına gelen Koh Panyee olarak kalmış ve öyle anılmaya başlanmış.

 

 

Koh Panyee, neredeyse 300 metre uzunluğunda ve kireçtaşı kayalarının eteğinde, denizin üzerine kurulu bir köy. Halkı Müslüman olan adanın 315 aileden oluşan 1,485 sakini bulunuyor. Elektrik, internet ve hatta banka ATM’lerinin bile bulunduğu adada, Koh Panyeeliler hydroponics adı verilen suda bitki yetiştirme tekniği ile sebzelerini yetiştirip fazlasını pazarda satıyorlar. En güzeli de, köyün okulunda bu tekniğin öğrencilere öğretiliyor oluşu. Köydeki en pahalı şey olan elektriğin fiyatı anakaradan 6 kat fazla.

Yalnızca bir polis memurunun görev yaptığı bu şirin adada, köy halkı, kullanılmayan atık malzemelerden, eski tekne ve tahtalardan kendilerine yüzer bir futbol sahası yapmışlar. Panyee Futbol Kulübü Güney Tayland’ın en başarılı genç kulüplerinden biri. Sporu oldukça seven adalı çocukları, günün her saatinde ahşap sokaklarda futbol, basket oynarken görmek mümkün. Diğer yandan köyde gezinirken kendinizi hiç de deniz üzerine kurulmuş bir yerde hissetmiyorsunuz. Düzgün sokakların üzerinde sıralanmış hediyelik eşya dükkanları ise cıvıl cıvıl.

Ana geçim kaynağı balıkçılık olan Koh Panyee, kendi sebze meyvesini yetiştirse de gelirinin %40’a yakınını turizme borçlu. Onlarca otel ve restoranın bulunduğu adada, günlük turlarla gelenler kadar konaklamalı misafir de kabul ediyor. Panyee Otel, restoran hizmeti de veren otellerden biri. Bin kişilik kapasiteye sahip geniş bir işletme olan Panyee Otel’in, içerisinde banyosu olan yalnızca 4 odası bulunuyor. Adaya gelen günübirlik tur gruplarına yemek hizmeti de sunuyorlar. 300 THB olan konaklama ücretine 3 öğün yemek dâhil. Konaklama kalitesi çok iyi olmamakla birlikte Tayland’daki pek çok yerde bu miktar parayla ancak restoranda bir akşam yemeği yiyebiliyorsunuz. Fiyata dâhil olan akşam yemeğimde ise balık, körili kızartma tavuk but, sebzeli tavuk, sebzeli omlet, pilav ve kaju fıstıklı kızartma sebze vardı.

 

 

Koh Panyee’ye nasıl gidilir?

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tayland vizesi havalimanında veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 gün, karadan girişlerde ise 15 gün vize veriliyor. İstanbul’dan hareket eden pek çok turla gidebileceğiniz Tayland’a, yalnız gitmek isterseniz Türk Hava Yolları’nın direkt uçak seferleriyle, yaklaşık 10 saat süren bir seyahatle Tayland’da olmanız mümkün. Tai Airlines (Thai), Singapur Havayolları, Emirates Havayolları ve Türkmenistan Havayolları ile de aktarmalı uçuş seçeneğiniz var. Tayland Havalimanı’ndan şehir merkezine hareket eden otobüsleri kullanabileceğiniz gibi, taksiyle de gidebilirsiniz. Koh Panyee’ye anakaradan hareket eden teknelerle 20 dakikada ulaşmak mümkün.