Gelecek Turizmde Blog

11/11/2016

Turist bize gelmiyorsa biz turiste gidelim!

NİLAY ÖRNEK

 

Şu günlerde, özellikle Türkiye’nin doğu kesiminde geçim ve hayat kaynağı turizmin mesut geleceğinden bahsetmek zor. Ancak Mardin turizmi için önemli isimlerden Ebru Baybara Demir'in hem farklı bakışı, hem de bizzat emek verdiği 'Hayatım Yeni Bahar' ve 'Amazon Kadınları' projeleri herkese örnek olacak nitelikte

 

Bu siteye girdiyseniz muhtemelen biraz da haberdarsınız, iki kere “Avrupa’nın en iyi sosyal sorumluluk projesi” seçilmiş, çok ödüllü bir proje var: Gelecek Turizmde.

Üç farklı yapı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortak yola çıkıyorlar.

‘Sürdürülebilir turizme’ hizmet verecek, bölgede yaşayanlara kültürel ve maddi getirimleri olacak, özellikle kadın emeğini, iş gücünü değerlendirecek farklı projelerinizle başvurunuzu yapıyorsunuz. Her yıl yüzlerce başvuru arasından projeler seçiliyor, bu üç kurum tarafından destekleniyor; projenin takibi asla bırakılmıyor.

 

İPEKYOLU MİSAFİR EVİ NE GÜZELDİ

İşte Mardin’deki ‘İpek Yolu Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’nde, Nahıl Dükkan’da yapılan da buydu.

Kadın emeğiyle dönen, bölge kadınlarını üretime, hayatın içine sokan, para kazandıran, aile ilişkilerini kuvvetlendiren bir ‘sürdürülebilir turizm projesi’.

Orayı, orada yapılanları görmek de benim bakış açımda çok şey değiştirdi.

Ama maalesef, bölgedeki karışıklık Mardin'de çok ama çok etkili ve o kadar emeğin ürünü, kadınların gözbebeği İpekyolu Misafir Evi şimdilerde kapalı.

Ne zaman açılır belli değil.

 

MARDİN CERCİS MURAT KONAĞI BİR ÖRNEK

Mardin'de turizmden bahsederken ilk akla gelen isimlerden biri, bir genç kadın Ebru Baybara Demir.

Ebru Hanım'ın önüne fırsatlar sunulmamış, yol göstereni olmamış o yaşayarak kendi yolunu bulmuş.

Mardin'e gelenlerin orada kalmasını, oraya bakmasını, orayı yaşamasını sağlayacak işlere imza atmış.

Pek çok kadının istihdama katılmasına, turistin gelip iyi vakit geçirmesine, güzel yemek yemesine vesile olan Mardin Cercis Murat Konağı da o işlerden en bilineni.

Ama bölgede yaşananlar Mardin ve çevresinden turistin elini ayağını çekince yılmamış.

 

Amazon Kadınları projesine ilham veren, Şanlıurfa'daki Haleplibahçe Projesi'nin altyapı çalışmalarında çıkan mozaikler dünyanın en kıymetli mozaiklerinden sayılıyor.

 

AMAÇ GÖÇÜ ÖNLEMEK

Görsel yönetmenlik yapan ablası Tansel Baybara ile düşünmüş ve "Turist bize gelmiyorsa, biz turiste gidelim" kararını almışlar.

İstedikleri göçü, göçle gelecek mutsuzluğu önlemek, Mardin'deki erozyona engel olmak.

İstanbul BomontiAda'da yapılan 'Geri Vermek' temalı 'Yedi' adlı konferansın konuşmacılarındandı Ebru Hanım.

Tüm projelerinin temelindeki gücü şöyle anlattı: "En büyük sorun göç. Bölge halkını orada tutmanın ve iyi yaşatmanın yollarını bulmalıyız"

 

Ebru Baybara Demir, Mardin'i, bölgedeki kadınları, turizmi ve gastronomi kültürünü ayakta tutmak için çalışıyor.

 

HAYATIM YENİ BAHAR İLE BAŞLADILAR

Böyle başlamış 'Hayatım Yeni Bahar' projesi.

Bölgedeki kadınların geleneksel yöntemlerle yaptığı el işlerini, mutfakta kullanılacak ürünleri yapmaya ve İstanbul'da satmaya başlamışlar.

Orada satılan ürünlerle Payda derneğine bağış bile yapmış, çocuklara laptop alınmasını sağlamışlar.

Ama bitmiyor.

 

HARRAN KAYMAKAMI BÜYÜK İŞ YAPIYOR

Ebru Hanım'ın anlattıklarından anladığım; mülteciler üzerinde çalışmış, Fransızca ve İngilizce bilen, 34 yaşındaki Harran Kaymakamı Temel Ayca, bölge için bir lütuf, çok önemli bir karakter.

Twitter hesabına göre; Rizeli, Bilkentli, sıkı Beşiktaş taraftarı, futbol-tenis-satranç meraklısı, Kova burcu ve Elif Nil'in babası...

Temel Bey, bölge için, kadınlar için, bölgedeki mülteciler için çok sıkı çalışıyor.

Adını Halepli Bahçe’den çıkarılan bir mozaikten alan 'Amazon Kraliçeleri' adlı bir proje de bu çalışmanın uzantısı.

 

KEÇE VE SERAMİK DERSLERİ

Temel Bey'in öğretmen eşi Harran Kaymakamlığı bünyesinde açılan Aile Destek Merkezi'nin başına geçmiş ki, kadınlar bildikleri birini görüp kolayca gelsin. 83 kadın, İŞ-Kur ile maaşa bağlanmış, keçe ve seramik dersleri almaya başlamış.

Keçe derslerini de UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ünvanına sahip Konyalı keçe ustası Mehmet Girgiç veriyor.

 

GASTRONOMİ OKULU BİR MİLAD

Ve Temel Bey'in yazdığı Amazon Kraliçeleri Harran Gastronomi Okulu kurulmuş.

160 kadın kaydolmuş okula. Şimdi bu kadınlar hem Harran'daki mülteci kamplarında yaşayanların, bölge halkının yemeklerini unutmasına karşı bölgenin mutfak envanterinin çıkarılmasını sağlıyor, yemek yapmayı, ürün yetiştirmeyi öğreniyor. Hatta İstanbul'a gelip Eataly'de İtalyan şef Cladio ile İtalyan yemekleri bile öğreniyorlar.

 

TARIM DA YAPACAKLAR

"Ağustos ayından itibaren 24 ton biber işleyip geleneksel yöntemlerle biber ve domates salçası, isot, pul biber yaptık. 'Danimarka mülteci komisyonu, biz tarımda çalışacak personel arıyoruz' dedi; biz de biber tohumlarını sakladık, hazine arazisi bulup kendi biberimizin tarımını yapmaya karar verdik" diyor.

 

BİRİNİN KARISI OLMAKTAN ÖTE...

Mesela 'Amazon Kraliçeleri', geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yapılan Kahve Festivali'ne katılıp ürettikleri yöresel ürünleri ve Harran bölgesine ait olan mırra (acı) kahvesini tanıtmışlar.

"Kimi zaman erkek misafir geldiğinde kahve sunmayan kadınlar kahve festivalindeydi, bu bizim için çok önemli" diyor.

Öyle ki, bu projelerle kadınlar 'bilmem kimin karısı' olmaktan bir adım öte bir, birkaç yerde durabiliyorlar.

 

 

Proje kapsamında, Harranlı kadınlar İstanbul Kahve Festivali'ndeydi.

 

 

SİZ DE ONLARI TAKİP EDİN

Şu günlerde Türkiye’de milyonların geçim ve hayat kaynağı turizmin mesut geleceğinden bahsetmek zor. Yine de bu tür girişimler bize umut veriyor.

Siz de bir şey yapmak istiyorsanız, onlara destek olun, Amazon Kraliçeleri'nin ya da 'Hayatım Yeni Bahar' ekibinin el emeği ürünlerini, İstanbul’daki Nahıl Dükkan’dan el işi hediyeliklerini, sabunlarını alın.

Okuyun, tanıyın, anlatın; bunu yapın.

 

"Ağustos ayından itibaren 24 ton biber işleyip geleneksel yöntemlerle biber ve domates salçası, isot, pul biber yaptık" diyor Ebru Hanım.